Hovedsponsor

Felles mesterklasse med Øyvind Bjorå

Velkommen til felles mesterklasse fredag 23. august kl. 12!

Fredagens felles mesterklasse vil ledes av Øyvind Bjorå (dirigent og fiolinist). Mer informasjon om Øyvind Bjorå under. 

 

Spillende studenter:

Evita Engdahl (fløyte) med Prokofiev sonate i D, 3. sats

Benjamin Daniel da Silva (tenor) med Lensky’s arie

Øyvind Lie Totland (baryton) med Look not in my eyes, nummer 3 fra Six songs of a Shropshire Lad

Dmitrij Osadchuck (fiolin) med Beethoven fiolinkonsert, 2. sats

 

Øyvind Bjorå er en allsidig fiolinist som har gjort seg spesielt bemerket med sine evner som orkesterleder. Han er ansatt som 1. konsertmester i Den Norske Operas orkester, etter å ha vært fast konsertmester i Trondheim Symfoniorkester og i Bergen Filharmoniske Orkester. Som konsertmester har han også blitt internasjonalt anerkjent og vært engasjert i Philharmonia Orchestra i London, Danmarks Radios Symfoniorkester, Oslo Filharmoniske Orkester, NDR Radiophilharmonie, Orquestra Simfònica de Barcelona, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, Orquestra Gulbenkian i Lisboa og Real Orquesta Sinfónica de Sevilla.

Øyvind Bjorå har vært solist og spillende leder for flere ensembler, Det Norske Kammerorkester, Kristiansand og Tromsø Kammerorkester og han har samarbeid nært med TrondheimSolistene og Oslo Camerata. Han studerte med bl.a. Stephan Barratt-Due og Lars Anders Tomter, og i San Francisco med Camilla Wicks.

Som kammermusiker har Bjorå holdt konserter i Wigmore og Carnegie Hall, og deltatt på de store kammermusikkfestivalene i Norge. Han har samarbeidet med Sveinung Bjelland, Leif Ove Andsnes, Saleem Abboud Ashkar, Marc-André Hamelin, Martin Fröst og Torleif Thedéen. Etter en konsert i Carnegie Hall der han ledet Bartok Divertimento med Risør Festival Strings, skrev New York Times: “…I cannot recall a more persuasive account, conducted or otherwise.”

Bjorå har også en karriere som dirigent. Etter at han avsluttet dirigentstudiet med professor Ole Kristian Ruud på Norges Musikkhøgskole, har han dirigert Oslo Filharmoniske Orkester, Bergen Filharmoniske Orkester, symfoniorkestrene i Trondheim, Kristiansand og Stavanger, Det Norske Blåseensemble, samt Forsvarets Stabsmusikkorps, Marinemusikken og Luftforsvarets Musikkorps. I Den Norske Opera&Ballett har han dirigert Mozarts Tryllefløyten, og han var fra 2014 til 2016 førstedirigent og kunstnerisk leder for Arktisk Filharmonis sinfonietta i Bodø. Han har dirigert symfoniorkesteret i Szczecin i Polen, Copenhagen Phil. og Jönköping Sinfonietta. I februar 2024 dirigerte han for første gang opera i Kristiansund, «Den Stundesløse» av Edvard Fliflet Bræin.

Han spiller på en fiolin laget av Matteo Goffriller i Venezia i 1721, utlånt av Sparebankstiftelsen / Dextra Musica.